شيوه مديريت در صنعت نفت و گاز


معرفي:
تمرکز اصلي موسسه آموزشي نفت و گاز بر مهارت‌ها، آموزش‌ها و توسعه نيروي انساني براي صنعت نفت و گاز است. نقش آن، کمک به کارفرمايان در توسعه محل کاري ايمن و رقابتي است. توليد نفت و گاز، صنعتي کليدي در صنايع بالادستي بوده و در انگلستان نيم ميليون شغل ايجاد نموده است. از اين تعداد، ۳۸۰ هزار نفر در استخراج نفت و گاز در حوزه درياي شمال که به عنوان فلات قاره انگلستان شناخته مي‌شود فعاليت مي‌کنند. ۱۰۰ هزار شغل مربوط به صادرات کالاها و خدمات مربوط به نفت است. اين صنعت سالانه ماليات مستقيمي بالغ بر ۱۰ ميليارد يورو به دولت انگلستان پرداخت مي‌نمايد.
مهارت‌ها و شايستگي‌هاي اين نيروهاي کار براي اطمينان از استخراج نفت و گاز به صورت ايمن و قابل اعتماد حياتي است. تنها با داشتن نيروهاي ماهر و ايمن، تأمين انرژي نفت و گاز پايدار مانده و امنيت تدارکات حفظ مي‌گردد. طي يک سال صنعت، تجربه‌هاي قابل توجهي ايجاد نمود. اين تجارب با جابجايي افراد در شبکه‌هاي اکتشاف و توليد جهاني در صنعت جريان يافته است. به هر حال نياز به استمرار آموزش پرسنل و توسعه مهارت‌ها براي باقي ماندن اين صنعت در انگلستان در چند دهه آينده ضروري است. نيازهاي صنعت، تکنولوژي و فعاليت‌هاي کاري هميشه در حال تغيير است. در نتيجه ضروري است که همه آموزش‌ها، تغييرات در کسب و کار را منعکس کند.
نقش موسسه آموزشي نفت و گاز، کار با کارفرمايان صنعت و اتحاديه‌هاي تجاري براي ايجاد استانداردهاي معمول صنعت در مورد ايمني و شايستگي است. اين موسسه همچنين با مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها براي ترفيع موضوعات “علم، تکنولوژي، مهندسي و رياضيات” به دانش‌آموزان همکاري کرده و به آنها نشان مي‌دهد که چرا صنعت نفت و گاز يکي از گزينه‌هاي شغلي موجود و مناسب است.
موسسه آموزشي با کارفرمايان براي شناسايي نيازهاي آموزشي در مورد دانش ضروري؛ مانند سلامتي و ايمني، و توسعه نيازهايي مثل مهارت‌هاي فني و رهبري کار مي‌کند. هنگامي در مورد اين موارد توافق ايجاد شد، موسسه ارتباطي با يک شبکه آموزشي با کيفيت مطمئن براي مثال کالج يا ارائه‌دهنده خدمات آموزشي که دوره‌هاي مرتبطي ارائه مي‌دهند، برقرار مي‌کند. موسسه آموزشي همچنين با همکاري سازمان بسيار ديگري شامل دولت، بدنه‌هاي تجاري و بنگاه‌ها در جهت حمايت از توسعه صنعت فعاليت مي‌نمايد.
صنعت نفت و گاز محدوده وسيعي از فرصت‌هاي شغلي را فراهم مي‌نمايد. برخي کار روي درياست و به عنوان بخشي از فرآيند استخراج؛ مستقيماً در چاه‌هاي حفر شده براي نفت و گاز در سکوهاي توليد نفت و گاز در تأسيسات نصب شده کار مي‌کنند. براي مثال شرکتي در حوزه مهندسي حفاري با ماشين‌آلات حفاري با تکنولوژي بالا، منابع بالقوه نفت زير سطح دريا را اکتشاف مي‌نمايد. مسوول اتاق کنترل براي وظيفه راه‌اندازي مخازن نگهداري توليدات روز به روز را دارد. ساير وظايف مربوط به فعاليت‌هاي تجاري در ساحل مانند خريد و فروش نفت و گاز يا به عنوان بخشي از تيم‌هاي تنظيم قرارداد است.
اين مورد کاوي بررسي مي‌کند چگونه انواع مختلف شيوه‌هاي مديريت براي حمايت از انواع مختلفي از وظايف شغلي در صنعت نفت و گاز ضروري است.
مديريت و رهبري
مديريت به دنبال انجام کارهاست. مديران به روش‌هاي مختلفي براي دستيابي به اهداف متنوع و خاص کار مي‌کنند. متخصصان علوم نظري سعي کرده‌اند کارکردها و فرآيندهايي که مديران انجام مي‌دهند را شناسايي کنند. صنعت نفت و گاز شامل لايه‌هاي مديريتي مختلفي در انواع مختلف سازمان‌هاي خود هستند. سلسله مراتب به صورت سازمان‌هايي است که به صورت لايه‌اي سازماندهي شده‌اند. مديران لايه‌هاي بالاتر به عنوان ارشد مديران لايه‌هاي پايين‌تر هستند.
همه کارها، از برنامه‌ريزي اکتشافات زمين‌شناسي، حفاري، پشتيباني فني و علمي، منابع انساني، تأمين مالي، نگهداري، جوشکاري، فروش، تدارکات، ايمني و برنامه‌ريزي غير منتظره در مسووليت‌هاي مديران مي‌گنجد.
فايول به عنوان يکي از اولين نظريه‌پردازان اعتقاد دارد که مديران اين کارها را انجام مي‌دهند:
•    برنامه‌ريزي- نگاه به مقابل، مشاوره با سايرين، تعيين اهداف براي پرسنل
•    سازماندهي- مرتب نمودن افراد و اشيا طوري که در راستاي دستيابي به اهداف باشند.
•    فرماندهي- ارائه راهنمايي به پرسنل
•    هماهنگ کردن- در کنار هم قرار دادن فعاليت‌ها با رويکردي متعارف
•    کنترل کردن- سنجش آنچه روي مي‌دهد و تنظيم فعاليت‌ها براي دستيابي به اهداف
مهارت‌ها و استعداد پرسنل شرکت نفت و گاز بايد براي نقش آنان در هر سطحي مناسب باشد به اين صورت که:
•    مهارت‌هاي فني و علمي در مديريت فرآيندها و تجهيزات پيچيده، بايد با نقش آنها متناسب باشد.
•    مهارت‌هاي فردي در مديريت پرسنل مورد نياز است.
•    مهارت‌هاي عملي در عمليات توليد، تأسيسات مکانيکي، نگهداري کارخانه از نظر برقي و سيستم کنترل و سنجش مورد نياز است.
شرکت يک زنجيره تأمين يادگيري براي ايجاد انگيزه براي رشد افراد در صنعت و اطمينان از اينکه آنها آموزش‌ها، مهارت‌ها، شايستگي‌ها، نگرش‌ها و رفتارهاي لازم براي کار به صورتي کارا و ايمن را دريافت کرده‌اند. زنجيره تأمين با کار با مدارس، کالج و دانشگاه‌ها آغاز مي‌شود تا بتوان افراد جديدي را وارد صنعت نمايد. سپس اين يادگيري‌ها با آموزش‌ها، فراگيري‌ها و افزايش شرکا براي اطمينان از اينکه کارمندان مهارت‌هاي لازم براي اجراي نقش خود در صنعت را دارند، ادامه مي‌يابد.
رهبري با مديريت متفاوت است. رهبري مهارت‌ها و کيفيت مورد نياز براي تشويق سايرين به دستيابي به اهداف را شامل مي‌شود. رهبران مي‌توانند رأس مساله را ديده و راه‌حل‌هايي (گاهي غير عادي) ارائه دهند، آنها تصوير مثبتي ارائه مي‌دهند، اغلب خلاق هستند، معمولاً در زمينه کاري خبره بود و مي‌توانند تغييرات را حس کرده و مطابق با آن عکس‌العمل نشان دهند. بسياري از مديران رهبر نيز هستند اما افراد شاغل در صنعت نفت و گاز مي‌توانند رهبري را در هر سطحي نشان دهند. در اين صنعت فرهنگي فراگير وجود دارد که در آن جديدترين کارآموزان تکنيسين‌هاي ابزار آلات ممکن است راه بهتري براي انجام کار ارائه داده و بتوانند در انجام تغييرات مثبت نقشي موثر داشته باشند.
شيوه مديريت
مديران انسان هستند و هميشه مطابق با اصول تعيين شده کار نمي‌کنند. همه مديران اهدافي دارند که مي‌خواهند به آن دست يابند. آنها بايد جوابگوي موفقيت يا شکست حوزه کاري خود باشند. اين موسسه آموزشي براي تأمين نيروي انساني ماهر و توانمند براي صنعت نفت و گاز ايجاد شده است. مديران تنها از طريق پرسنل خود به اهدافشان دست مي‌يابند. همان‌طور که فايول اعتقاد دارند مديران بايد کارمندان خود را راهنمايي کرده و منابع را ساماندهي نمايند تا اطمينان يابند که اهداف برآورده مي‌شوند. پس مهم است که پرسنل به خوبي مديريت شوند.
چگونه مديران بهترين پرسنل خود را انتخاب مي‌کنند؟ شيوه مديريت بسيار مهم است. مديران صنايع اوليه حس مي‌کردند که اگر دستمزد پرداخت کنند، حق دارند انتظار داشته باشند پرسنل به سختي کار کنند. تيلور که رويکردهاي علمي مديريت را ايجاد نموده است، پرداخت دستمزد را به عنوان محرک اوليه مي‌داند، هرچه پول بيشتري به عنوان دستمزد پرداخت شود کار بيشتري انجام مي‌شود. اين اصلي بود که به سرعت مشخص شد که اشتباه است. برخي پرسنل تنها براي پول، کار بيشتري انجام نمي‌دهند. به جاي آن، مشخص شد که دلايل روانشناسي در مورد اينکه چرا برخي افراد سخت کوش بوده و بقيه اينگونه نيستند، وجود دارد. فاکتورهاي انساني نيز در اين مورد سهيم است. دانشمندان علوم نظري مانند مازلو اعتقاد داشتند که کارمندان نيازهاي شخصي بسياري مانند ايمني يا حس دستيابي دارند.
داگلاس مک ‌گرگور به اين نتيجه رسيد که مديران يکي از اين دو نوع هستند: آنهايي که به تئوري X و آنهايي که به تئوري Y معتقدند:
تئوري X    تئوري Y
مديران معتقدند پرسنل اينگونه هستند:
ذاتاً تنبل و بي‌علاقه به کار هستند
تنها محرک براي آنها پول است.
مسووليت‌پذير نيستند و مي‌خواهند کسي آنها را هدايت کند.    مديران معتقدند پرسنل اينگونه هستند:
از کار لذت مي‌برند
با دسته‌اي از فاکتورها مانند شکوفايي مي‌توان به آنها انگيزه داد.
دوست دارند که در مورد مسائل مربوط به خود تصميم‌گيرنده باشند.
بلند پرواز هستند.
مطابق تئوري Y، کارمندان افراد مسوولي هستند که علاقه دارند بر کار آنها کنترل وجود داشته باشد. اين دو موقعيت متفاوت بر شکل مديريت مطابق آن اثر دارد. در صنعت نفت و گاز، انواع مختلفي از اشکال مديريت ممکن است در حوزه‌هاي مختلف بکار روند:
•    مديري که در زمينه پروژه‌هاي در دريا کار مي‌کند کارهاي با حجم بالاي خطرناک و مهمي را بايد مديريت کند. در اين حوزه، مباحث ابتدايي مربوط به ايمني و سلامت دغدغه ذهني او نيست. مدير به شيوه‌اي مطلق (مستبدانه) کارکنان را راهنمايي مي‌کند.
•    در حوزه ديگر که مدير در پروژه‌هايي در ساحل فعاليت دارد مي‌تواند ارائه گاز يا نفت را از محل به دست خريدار را هماهنگ نمايد. در اينجا، مديران مي‌توانند دموکراتيک‌تر بوده و در مورد روش کار با همکاران خود مشورت و تبادل نظر نمايند.
دموکراسي و استبداد
مديريت مستبدانه به حالتي گفته مي‌شود که تصميمات در لايه‌اي بالاتر بدون مشورت يا اخذ نظر لايه‌هاي زيرين گرفته مي‌شود. مديران مستبد خود تصميم مي‌گيرند چه کاري بهتر است و به بقيه دستور کار مي‌دهند. در صنعت نفت و گاز شيوه مديريت استبدادي غالباً ضروري است. اين حالت بيشتر هنگامي اتفاق مي‌افتد که مسائل ايمني مانند تعهد به استاندارد حداقل ايمني صنعتي که در بخش کار در درياي صنعت نفت و گاز پياده مي‌شود، مورد توجه باشد. استاندارد حداقل ايمني صنعتي با ارزيابي ريسک، کارهاي دستي، کار کردن به همراه اصول ايمني، کار در ارتفاع يا کار با بالابر ارتباط دارد. اين استاندارد همچنين مخاطرات در محيط روي دريا را تعيين مي‌نمايد. کارفرمايان اين اصول اوليه ايمني را براي کار کردن ايمن حياتي دانسته و اين استاندارد را براي همه پرسنل مشغول روي دريا بکار مي‌گيرند.
يک نقش کليدي در صنعت، مديريت تأسيسات در درياست. مديران باتجربه نسبت به مسووليت‌هاي حياتي مانند ايمني و سلامت همه کساني است که در اسکله مشغول به کارند، بايد پاسخگو باشد. پرسنل بايد هميشه به واسطه طبيعت کار، از دستورات کاري تبعيت کنند. تسهيلات درون دريا بايد متناسب با اهداف آن باشد، محيط کاري روي آن بايد مديريت شود، همه پرسنل بايد آموزش‌هاي ايمني کاملي را طي کنند. در اين حوزه، شيوه مديريت بايد مستبدانه باشد. براي اطمينان از ايمني، قوانين و رويه‌ها بايد رعايت گردد.
از سوي ديگر مديريت دموکراتيک سعي در مشارکت دادن پرسنل و اخذ نظرات آنها قبل از تصميم‌گيري است. برخي مسائل پيش از تصميم‌گيري مي‌توانند به بحث و مشورت گذاشته شوند. به عنوان مثال ممکن است يک تصميم‌گيري پيچيده در مورد قطع کار يک تجهيز و اثر آن بر ساير سيستم‌هاي توليد در ميان باشد. در اينجا رويکرد بالا به پايين غير عاقلانه است به اين دليل که ساير افراد تيم ممکن است نظرات يا اطلاعات خاصي داشته باشند که در تصميم‌گيري صحيح موثر باشد. براي مثال يک مهندس ممکن است اين دانش را داشته باشد که حذف يک تجهيز براي اطمينان از توليد در بلند مدت ضروري است اما اينکه اين کار ريسک بالقوه‌اي دارد هنوز ارزيابي نشده است. در اين موقعيت، اطلاعات در سلسله مراتب به سمت بالا مي‌رود تا به تصميم‌گيري کمک کند.
موسسه آموزشي نفت و گاز از فوروم‌هاي مهارت‌هاي کارفرمايي وسيع صنعت براي دريافت عکس‌العمل‌ها و ورودي از افراد بسياري که در اين صنعت هستند، استفاده مي‌کند. اين کار اطمينان از ادامه کار به صورت هم‌راستا با تغييرات يا نيازهاي ايجاد شده در محل کار را ايجاد مي‌نمايد. موسسه آموزشي با ارائه اطلاعات مرتبط فعلي در مورد کارهاي خود، از شيوه دموکراتيک استفاده مي‌کند. سپس با استفاده از ارزيابي الزامات در مورد مهارت‌ها و آموزش‌هايي که به نيازهاي کل صنعت پرداخته است، از شيوه دموکراتيک واکنشي استفاده مي‌کند.
گاهي مديران نياز دارند با شيوه‌هاي الگويي منطبق شوند. در اين حالت ممکن است آنها بدون مشاوره يا مشارکت تصميم‌گيري نموده اما در ذهن خود بهترين شرايط پرسنل را در نظر بگيرند. اگر تصميم به اين شکل ارائه شود، با اينکه پرسنل مشارکتي در آن نداشته‌اند کمتر احتمال دارد که در مورد آن ناراحت شوند. در صنعت نفت و گاز ايجاد فضايي خوب، ايمن، رضايت‌بخش و چالشي براي پرسنل مهم است. به اين شکل، پرسنل انگيزه مي‌يابند در بهترين شرايط خود کار کرده و فعالانه براي خلق محيط زندگي و کاري ايمن فعاليت کنند. مازلو بر اين اعتقاد است که همه پرسنل سلسله مراتب نيازهايي دارند. پس از آنکه نيازهاي اوليه (مثل نياز به غذا و مسکن) و ايمني آن‌ها فراهم شد نيازهاي سطح بالاتر مانند تعاملات اجتماعي و پيشرفت بايد فراهم شود. براي مثال اعطاي مسووليت، انگيزه افراد را بالا مي‌برد چون نشان‌دهنده اعتماد به شخص است.
موسسه آموزشي و صنعت نفت و گاز مسوول يادگيري افراد و توسعه نيازهاي پرسنل، با استفاده از شيوه مديريت مطابق با الگو است. اين کار به همه پرسنل کمک مي‌کنند به کساني تبديل شوند که افرادي انعطاف‌پذير و داراي انگيزه هستند. تکنيسين‌هاي مهندسي جوان مي‌توانند از طريق طرح آموزش کارآموزان نفت و گاز به اين صنعت بپيوندند. در اين طرح به کارمندان تازه‌کار مناسب انتخابي از مسيرهاي شغلي به همراه آموزش‌هايي مرتبط به آن مشاغل داده مي‌شود. بهترين افراد جوان و باهوش بر اساس ارزيابي معيارهايي شامل قابليت انجام کار به صورت عملي، کار گروهي، فکر باز و داشتن چشم انداز انتخاب مي‌شوند.
هنگامي که افراد جوان استخدام مي‌شوند مزاياي بسياري که براي کمک به آنها به پيشرفت در حد مورد نياز صنعت طراحي شده است، دريافت مي‌‌دارند. مسووليت‌پذيري و ظرفيت مشاهده تصوير کلي‌تر مورد ترجيح است. افراد براي برخورد با مسائل و حل آنها با چالش‌هايي مواجهند. اين موارد به رشد اعتماد به نفس آنها کمک کرده و اين امکان را فراهم مي‌نمايد که تکنيسين‌هاي جوان مشاهده کنند مديريت به آنها اعتماد و پاداش‌هاي بسيار عالي مي‌دهد.

ذي‌نفعان:
کارفرما
مرحله از چرخه عمر:
بهره‌برداري
جمع‌بندي:
صنعت نفت و گاز افرادي را با تخصص‌ها و حرفه‌هاي مختلف براي مشاغل مختلف کار در اسکله و روي آب استخدام مي‌کنند. افراد مي‌توانند در مشاغل متفاوتي مانند حفاري براي يافتن نفت زير درياي شمال، مذاکره و اجراي توافقات قانوني براي توسعه حوزه‌هاي نفت و گاز استخدام شوند. در مديريت چنين بازه متنوعي از پرسنل، اشکال مناسب مديريتي براي اطمينان از ايمني و راه‌حل‌هاي بهينه حياتي است.
براي فراهم نمودن تأمين افراد مناسب به صورت مستمر، موسسه نفت و گاز به افراد جوان کمک مي‌کند که به عنوان يک انتخاب موجود براي شغل آينده، به صنعت نفت و گاز توجه کنند. همچنين اين موسسه اطمينان حاصل مي‌کند که استانداردهاي صنعت که براي ايمني نيروي کار و شايستگي‌هاي نشان‌دهنده مورد نياز به نيروي کار، حياتي است. همه اعضاي صنعت بايد يادگيري‌هاي خود را تا بيشترين سطح مورد انتظار پرسنل، اتحاديه تجارت و مجريان ايمني و سلامت، مورد استفاده قرار دهند.

۵ (۱۰۰%) ۲ راي

اين آموخته مربوط به حوزه های زیر می باشددر مورد این آموخته بحث کنيد

شرح نظر و بازخور

 

سازمان هاي حامي و پشتيبان